AMA36BR5-120250Y
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
30 WATTS AC/DC UK WALL ADPTER VI
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
AMA36BR5-120250Y PDF
Type Description
Series:AMA36-Y
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:United Kingdom
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):30 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:60.2" (1.50m)