ME150A1251N01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
ME150A1251N01 PDF
Type Description
Series:ME150 (150W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):12.5A
Power (Watts):150 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Output Connector:Rectangular, 6 Position
Cord Length:-
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:6.85" L x 2.83" W x 1.50" H (174.0mm x 71.9mm x 38.1mm)