AMA12UR2L-120100Y
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
12 WATTS AC/DC US WALL ADPTER VI
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
AMA12UR2L-120100Y PDF
Type Description
Series:AMA12-Y
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):12 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:60.2" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.76" L x 1.22" W x 2.65" H (70.0mm x 31.0mm x 67.3mm)