TE90A1802F01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
TE90A1802F01 PDF
Type Description
Series:TE90 (90W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:18V
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):90 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:45.3" (1.15m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:6.02" L x 2.68" W x 1.36" H (153.0mm x 68.0mm x 34.5mm)