EMSA060300-P5P-SZ
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 18W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
EMSA060300-P5P-SZ PDF
Type Description
Series:EMSA (18W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Region Utilized:International
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Multi-Blade (Included)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:6V
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):18 W
No Load Power Consumption:300mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level V
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:60.2" (1.53m)
Input Connector:Multi-Blade
Size / Dimension:2.91" L x 1.71" W x 1.39" H (74.0mm x 43.5mm x 35.3mm)