318AS18020
Manufacturer
Tamura
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 18V 3.6W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
318AS18020 PDF
Type Description
Series:318AS
Package:-
Part Status:Obsolete
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:120VAC
Voltage - Output:18V
Current - Output (Max):200mA
Power (Watts):3.6 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:-
Operating Temperature:-10°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Cord Length:72" (1.83m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.75" L x 1.81" W x 1.69" H (70.0mm x 46.0mm x 43.0mm)