FWE030015A-10B
Manufacturer
Inventus Power
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
FWE030015A-10B PDF
Type Description
Series:FWE030 (30W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Region Utilized:North America
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output:15V
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):30 W
No Load Power Consumption:300mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level V
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:48" (1.22m)
Input Connector:IEC 320-C6
Size / Dimension:3.53" L x 1.92" W x 0.99" H (89.6mm x 48.8mm x 25.2mm)