DTS180067SUDC-P9/RN
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W
DataSheet
DTS180067SUDC-P9/RN PDF
Type Description
Series:-
Package:-
Part Status:Obsolete
Region Utilized:-
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:18V
Current - Output (Max):670mA
Power (Watts):12 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Negative Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:70%
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:72" (1.83m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)