DTS240062UDC-P13/RP
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DTS240062UDC-P13/RP PDF
Type Description
Series:-
Package:-
Part Status:Obsolete
Region Utilized:-
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):620mA
Power (Watts):15 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:70%
Operating Temperature:10°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:72" (1.83m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)