DPD120080-P13/RN-TC
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 9.6W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DPD120080-P13/RN-TC PDF
Type Description
Series:-
Package:-
Part Status:Obsolete
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:120VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):800mA
Power (Watts):9.6 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Negative Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:-
Operating Temperature:-
Output Connector:Barrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:72" (1.83m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:3.72" L x 2.32" W x 1.81" H (94.5mm x 59.0mm x 46.0mm)