DPS120085UPS-P5/RP
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DPS120085UPS-P5/RP PDF
Type Description
Series:-
Package:-
Part Status:Obsolete
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):850mA
Power (Watts):10 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:60%
Operating Temperature:10°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:72" (1.83m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.36" L x 1.73" W x 0.98" H (60.0mm x 44.0mm x 25.0mm)