AE40-EW-S24-T
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 24V 40W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AE40-EW-S24-T PDF
Type Description
Series:AE40-EW-T (40W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):200V
Voltage - Input (Max):1200V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.67A
Power (Watts):40W
Voltage - Isolation:4 kV
Applications:-
Efficiency:84%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.32" L x 2.76" W x 1.32" H (135.0mm x 70.0mm x 33.5mm)