PSD-15A-24
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 24V 14W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PSD-15A-24 PDF
Type Description
Series:PSD-15 (15W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Voltage - Input (Min):9.2V
Voltage - Input (Max):18V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):600mA
Power (Watts):14W
Voltage - Isolation:2 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:72%
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.70" L x 1.93" W x 0.98" H (94.0mm x 49.0mm x 25.0mm)
Approval Agency:CE
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
JVA151500S05-DF
JVA151500S05-DF
DC/DC CONVERTER 5V 10W
DC/DC CONVERTER 5V 24V 147W
DC/DC CONV 5V 3.3V 12V -12V 110W
PSD-15A-24
PSD-15A-24
DC/DC CONVERTER 24V 14W
SIT8209AI-81-18E-166.600000T
SIT8209AI-81-18E-166.600000T
MEMS OSC XO 166.6000MHZ LVCMOS
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD
DR254DR254P20
DR254DR254P20
DUAL ROW 2.54MM PITCH 20-PIN TO