AM50E-4824S-NZ-ST
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 2X1, 50 W, 36~75
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AM50E-4824S-NZ-ST PDF
Type Description
Series:AM50E-NZ (50W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.083A
Power (Watts):50W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:92%
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)