DDC1524S24
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 24V 15W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
DDC1524S24 PDF
Type Description
Series:DDC15 (15W)
Package:-
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):630mA
Power (Watts):15W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:83%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:2.22" L x 0.71" W x 3.58" H (56.4mm x 18.0mm x 91.0mm)