VHK100W-Q48-S24
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 24V 100W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VHK100W-Q48-S24 PDF
Type Description
Series:VHK100W (100W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.17A
Power (Watts):100W
Voltage - Isolation:-
Applications:-
Efficiency:87%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)