PQDE6W-Q24-D5-T
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 6W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PQDE6W-Q24-D5-T PDF
Type Description
Series:PQDE6W-T (6W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):10V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:2
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-5V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):600mA, 600mA
Power (Watts):6W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:83%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Approval Agency:EN
Standard Number:55024; 55032 Class A
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TMDC 06-4815
TMDC 06-4815
DC/DC CONVERTERS 24V 6W