RSD-300F-12
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 12V 300W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
RSD-300F-12 PDF
Type Description
Series:RSD-300 (300W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):50.4V
Voltage - Input (Max):93.6V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):300W
Voltage - Isolation:4 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Efficiency:91%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.50" L x 3.80" W x 1.57" H (216.0mm x 96.5mm x 40.0mm)