RPM15-2415DFW
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
RPM15-2415DFW PDF
Type Description
Series:POWERLINE Power Modules (15W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):9.5V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:2
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-15V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):500mA, 500mA
Power (Watts):15W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:-
Operating Temperature:-
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.92" L x 2.27" W x 0.97" H (125.0mm x 57.6mm x 24.5mm)