AM10CW-2405S-NZ-STD
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 1X1, 10 W, 9~36
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AM10CW-2405S-NZ-STD PDF
Type Description
Series:AM10CW-NZ (10W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):10W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:83%
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C (With Derating)
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:1.24" L x 2.99" W x 1.01" H (31.5mm x 76.0mm x 25.7mm)