VX7805-500-W
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC-DC NON-ISOLATED, 0.5 A, 6.5~3
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VX7805-500-W PDF
Type Description
Series:VX78-500-W
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Linear Regulator Replacement
Voltage - Input (Min):6.5V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:5V, -5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):500mA, 300mA
Power (Watts):-
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:90%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:0.45" L x 0.35" W x 0.69" H (11.5mm x 9.0mm x 17.5mm)