DTJ1524S15
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
DC-DC, CHASSIS MOUNT, 4:1 INPUT
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
DTJ1524S15 PDF
Type Description
Series:DTJ15 (15W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):15W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:88%
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.00" L x 1.24" W x 0.77" H (76.2mm x 31.4mm x 19.4mm)