IRV300-12W80R-C
Manufacturer
Murata Power Solutions
VIGOR # :
Description
CHASSIS MOUNT, 300W, 12VOUT @ 25
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
IRV300-12W80R-C PDF
Type Description
Series:IRV300 (300W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):16.8V
Voltage - Input (Max):160V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):300W
Voltage - Isolation:4.25 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Efficiency:92%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.27" L x 4.57" W x 1.56" H (184.7mm x 116.1mm x 39.6mm)