RPMD60-4805SG
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 5V 60W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
RPMD60-4805SG PDF
Type Description
Series:POWERLINE Power Modules (60W)
Package:-
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):12A
Power (Watts):60W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:-
Operating Temperature:-
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.92" L x 0.96" W x 2.27" H (125.0mm x 24.5mm x 57.6mm)