VFK600-D24-S12-DIN
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 12V 600W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VFK600-D24-S12-DIN PDF
Type Description
Series:VFK600-DIN (700W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):50A
Power (Watts):600W
Voltage - Isolation:-
Applications:-
Efficiency:89%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:7.83" L x 5.00" W x 2.11" H (198.9mm x 127.0mm x 53.6mm)