RPM40-4812SGW
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 40W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
RPM40-4812SGW PDF
Type Description
Series:POWERLINE Power Modules (40W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):-
Power (Watts):40W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:-
Operating Temperature:-
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.25" W x 0.75" H (101.6mm x 57.2mm x 19.0mm)