TEP 100-1211-CMF
Description
DC/DC CONVERTER 5V 100W
DataSheet
TEP 100-1211-CMF PDF
Type Description
Series:TEP 100 (100W)
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):100W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:91%
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.35" L x 2.40" W x 1.53" H (85.1mm x 61.0mm x 38.9mm)