PQDE6W-Q48-S24-T
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 24V 6W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PQDE6W-Q48-S24-T PDF
Type Description
Series:PQDE6W-T (6W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):19V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):250mA
Power (Watts):6W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:88%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)