DTE4024S5V1-D
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 5.1V 40W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
DTE4024S5V1-D PDF
Type Description
Series:DTE40 (40W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:5.1V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8A
Power (Watts):40W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:90%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.41" L x 2.51" W x 1.01" H (112.0mm x 63.8mm x 25.6mm)