ELG-100-C700B
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
LED DRVR CC AC/DC 71-143V 700MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
ELG-100-C700B PDF
Type Description
Series:ELG-100-C (100W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):100VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:71 ~ 143V
Current - Output (Max):700mA
Power (Watts):100 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Analog, PWM
Features:OTP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-40°C ~ 90°C
Efficiency:90%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)