RACT12-500
Description
LED SUPPLY CC AC/DC 12W 12-24V
Catalog
LED Drivers
DataSheet
RACT12-500 PDF
Type Description
Series:RACT12 (12W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):198VAC
Voltage - Input (Max):264VAC
Voltage - Output:12 ~ 24V
Current - Output (Max):500mA
Power (Watts):12 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Triac
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP20
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Efficiency:81%
Termination Style:Screw Terminal
Size / Dimension:4.29" L x 1.57" W x 0.87" H (109.0mm x 40.0mm x 22.0mm)