VLM60W-24
Manufacturer
ERP Power
VIGOR # :
Description
120 TO 277 VAC, 93% EFF., RECTAN
Catalog
LED Drivers
DataSheet
VLM60W-24 PDF
Type Description
Series:VLM60 (60W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):120VAC
Voltage - Input (Max):277VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):60 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:-
Features:-
Ratings:IP20
Operating Temperature:90°C
Efficiency:93%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:5.12" L x 0.77" W x 0.78" H (130.0mm x 19.7mm x 19.8mm)