LDU5660S300-WD
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC BUCK 2-56V 300MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LDU5660S300-WD PDF
Type Description
Series:LDU56 (50W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:Buck
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):60V
Voltage - Output:2 ~ 56V
Current - Output (Max):300mA
Power (Watts):17 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:PWM
Features:Remote On/Off, SCP
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:97%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.49" H (31.8mm x 20.3mm x 12.5mm)