PLD-16-1400A
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC AC/DC 8-12V 1.4A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
PLD-16-1400A PDF
Type Description
Series:PLD-16 (16W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):135VAC
Voltage - Output:8 ~ 12V
Current - Output (Max):1.4A
Power (Watts):17 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:-
Features:OTP, SCP
Ratings:IP42
Operating Temperature:-30°C ~ 50°C
Efficiency:82.5%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.31" L x 2.24" W x 1.16" H (84.0mm x 57.0mm x 29.5mm)