LED40W-009
Manufacturer
Thomas Research Products
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CV AC/DC 9V 4.45A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LED40W-009 PDF
Type Description
Series:LED-40W
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:9V
Current - Output (Max):4.45A
Power (Watts):40 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:-
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66, NEMA 4
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
Efficiency:83%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)