LPV-150-12
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CV AC/DC 12V 10A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LPV-150-12 PDF
Type Description
Series:LPV-150 (150W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):180VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):120 W
Voltage - Isolation:3 kV
Dimming:-
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-25°C ~ 65°C
Efficiency:87%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)