LED60W-024
Manufacturer
Thomas Research Products
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 2.5A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LED60W-024 PDF
Type Description
Series:LED-60W
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):60 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:-
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-
Efficiency:90%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:6.81" L x 2.81" W x 1.83" H (173.0mm x 71.3mm x 46.5mm)