PCD-16-700A
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
LED DRVR CC AC/DC 16-24V 700MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
PCD-16-700A PDF
Type Description
Series:PCD-16 (16W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):135VAC
Voltage - Output:16 ~ 24V
Current - Output (Max):700mA
Power (Watts):17 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Triac
Features:OTP, SCP
Ratings:IP42
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
Efficiency:81%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.31" L x 2.24" W x 1.16" H (84.0mm x 57.0mm x 29.5mm)