PLED120W-038
Manufacturer
Thomas Research Products
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CV AC/DC 38V 3.15A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
PLED120W-038 PDF
Type Description
Series:PLED120W
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):100VAC
Voltage - Input (Max):277VAC
Voltage - Output:38V
Current - Output (Max):3.15A
Power (Watts):120 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:-
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66, NEMA 6
Operating Temperature:-
Efficiency:90%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:7.60" L x 2.33" W x 1.47" H (193.0mm x 59.2mm x 37.3mm)