RACD60-2100/IP67
Description
LED DRIVER CC AC/DC 21-28V 2.14A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
RACD60-2100/IP67 PDF
Type Description
Series:LIGHTLINE RACD60 (60W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):264VAC
Voltage - Output:21 ~ 28V
Current - Output (Max):2.14A
Power (Watts):60 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:-
Features:OCP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
Efficiency:89%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:4.78" L x 2.00" W x 1.10" H (121.5mm x 50.8mm x 27.9mm)