RACD60-4200/TOF
Description
LED DRIVER CC/CV AC/DC 11-13.5V
Catalog
LED Drivers
DataSheet
RACD60-4200/TOF PDF
Type Description
Series:LIGHTLINE RACD60 (60W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):264VAC
Voltage - Output:11 ~ 13.5V
Current - Output (Max):4.2A
Power (Watts):60 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Analog, PWM
Features:OCP, SCP
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
Efficiency:85%
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.10" H (101.6mm x 50.8mm x 28.0mm)