PLC-050S070
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC AC/DC 24-72V 700MA
DataSheet
PLC-050S070 PDF
Type Description
Series:PLC-050 (50W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:24 ~ 72V
Current - Output (Max):700mA
Power (Watts):50 W
Voltage - Isolation:2 kV
Dimming:-
Features:OTP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-35°C ~ 70°C
Efficiency:87%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:7.83" L x 1.67" W x 1.34" H (199.0mm x 42.5mm x 34.0mm)