LXV35-036SW
Manufacturer
UltraVolt
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CV AC/DC 36V 970MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LXV35-036SW PDF
Type Description
Series:LXV35 (35W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:36V
Current - Output (Max):970mA
Power (Watts):35 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:-
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-35°C ~ 55°C
Efficiency:86%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:7.60" L x 1.67" W x 1.36" H (193.0mm x 42.5mm x 34.5mm)