PLC-040S140D
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC AC/DC 10-25V 1.4A
DataSheet
PLC-040S140D PDF
Type Description
Series:PLC-040 D (40W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:10 ~ 25V
Current - Output (Max):1.4A
Power (Watts):40 W
Voltage - Isolation:2 kV
Dimming:Analog
Features:OTP, OVP, SCP
Ratings:IP65
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Efficiency:87%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)