PDA060B-48VB
Description
LED DRIVER CV AC/DC 48V 1.25A
DataSheet
PDA060B-48VB PDF
Type Description
Series:PDA (60W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):120VAC
Voltage - Input (Max):277VAC
Voltage - Output:48V
Current - Output (Max):1.25A
Power (Watts):60 W
Voltage - Isolation:3 kV
Dimming:-
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-40°C ~ 50°C
Efficiency:91%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:6.48" L x 1.69" W x 1.26" H (164.5mm x 43.0mm x 32.0mm)