TP-POE-HP-56G-FBN
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
56V 60W 4 PAIR HIGH POWER GIGABI
Catalog
Power over Ethernet (PoE)
DataSheet
TP-POE-HP-56G-FBN PDF
Type Description
Series:TP-POE
Package:Box
Part Status:Active
Type:Passive Injector
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Number of Ports:1
Voltage - Output:56V
Current - Output:1.07 A
Power (Watts) - Per Port:60W
Compliance:-
Data Rate:10/100/1000 Mbps
Features:OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C
Efficiency:80%
Mounting Type:Desktop
Size / Dimension:4.90" L x 3.00" W x 1.50" H (124.5mm x 76.2mm x 38.1mm)