POE61W-560D
Manufacturer
PHIHONG USA
VIGOR # :
Description
POE INJECTOR 60W 56V DESKTOP
Catalog
Power over Ethernet (PoE)
DataSheet
POE61W-560D PDF
Type Description
Series:POE61
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Passive Injector
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Number of Ports:1
Voltage - Output:56V
Current - Output:1.1 A
Power (Watts) - Per Port:60W
Compliance:-
Data Rate:10/100 Mbps
Features:OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Efficiency:Level VI
Mounting Type:Desktop
Size / Dimension:6.40" L x 2.56" W x 1.42" H (163.0mm x 65.0mm x 36.0mm)
Approval Agency:CE, cULus
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
POE-48I
POE-48I
POE INJECTOR 24W 48V DESKTOP