DR127D254P20F
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
DUAL ROW 1.27MM PITCH 20-PIN FEM
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
DR127D254P20F PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:Connector to DIP
Package Accepted:1.27mm Header
Number of Positions:20
Pitch:0.050" (1.27mm)
Board Thickness:0.062" (1.57mm) 1/16"
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:0.700" x 1.000" (17.78mm x 25.40mm)