FPC050P070
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR 0.5 MM PIT
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
FPC050P070 PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:SMD to DIP
Package Accepted:FPC Connector
Number of Positions:70
Pitch:0.020" (0.50mm)
Board Thickness:0.062" (1.57mm) 1/16"
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:0.900" x 3.550" (22.86mm x 90.17mm)