F127T254P10
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
PITCH CHANGER 1.27 MM TO 2.54 MM
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
F127T254P10 PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:Plated Through Hole to Plated Through Hole
Package Accepted:-
Number of Positions:10
Pitch:0.050" (1.27mm)
Board Thickness:0.063" (1.60mm)
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:1.100" L x 0.400" W (27.94mm x 10.16mm)